Ройтерс: Путин е готов да замрази войната, може да се откаже от пълно завладяване на 4 региона на Украйна
Руският президент Владимир Путин е очертал контурите на споразумение за Украйна за обсъждане с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс. Пет източници, близки до Кремъл, казали пред агенцията, че става дума за прекратяване на огъня и замразяване на войната по фронтовата линия.
Според тях Путин може да се съгласи да изтегли войските от някои от окупираните територии, но ще настоява да запази контрола над анексираните региони. Той също така ще настоява Украйна да се откаже от присъединяване към НАТО.
Трима от източниците допускат преговори за точното разделяне на четири региона: Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Въпреки че Путин обяви тези региони за руски, в действителност неговата армия контролира 70-80% от територията, а около 26 хиляди км² все още се държат от украинските войски. Според двама официални представители президентът е готов да се откаже и от малки територии, завзети в областите Харков и Николаев.
Русия окупира 18% от територията на Украйна, включително Крим, 80% от Донбас и 70% от Запорожка и Херсонска област. Под неин контрол са около 3% от Харковска област и част от Николаевска област. Общо това е повече от 110 хиляди км². Украйна все още държи около 650 kм² от Курска област на Русия.
Във вътрешен план, казал един от източниците, Путин може да представи споразумение за прекратяване на огъня, което оставя на Русия по-голямата част от Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон като победа, която защитава рускоезичните в Източна Украйна и запазва сухопътен мост към Крим. Бъдещето на самия полуостров не се обсъжда, подчертали всички руски официални лица, интервюирани от Ройтерс.
По-рано този месец Путин каза, че всяко споразумение за прекратяване на огъня трябва да отразява "реалностите" на място, но се опасява, че краткосрочно примирие само ще позволи на Запада да превъоръжи Украйна. "Ако няма неутралитет, тогава е трудно да си представим съществуването на някакви добросъседски отношения... В крайна сметка това означава, че Украйна постоянно ще бъде използвана като инструмент в неподходящи ръце и в ущърб на интересите на Руската федерация", каза той на 7 ноември.
Решението на отиващия си президент Джо Байдън да позволи на Украйна да изстреля американски ракети ATACMS дълбоко в Русия може да усложни и забави всяко уреждане и да втвърди исканията на Путин, казали два източника. На 19 ноември украинските въоръжени сили използваха тези ракети за първи път, за да атакуват руска територия, което Кремъл нарече "сериозна ескалация". Събеседниците на агенцията отбелязали, че ако не бъде постигнато прекратяване на огъня, Русия ще продължи да воюва.
По-рано Тръмп каза, че ще общува директно с Путин, за да се опита да постигне сделка за Украйна, но не даде подробности за това как ще помири воюващите страни. Украинският президент Володимир Зеленски подчерта, че войната ще приключи веднага щом Русия изтегли войските си и върне всички територии в границите от 1991 г.
На 14 юни Путин изложи своите условия за незабавно прекратяване на войната: Украйна трябва да откаже да се присъедини към НАТО и да изтегли войските си от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област, както и да признае тези региони за руски, заедно с Крим. В същото време президентът е отворен за обсъждане на гаранции за сигурност на Киев, които изключват присъствието на войски на НАТО на украинска земя, казаха служители, запознати със ситуацията.
Попитани как може да изглежда евентуално прекратяване на огъня, двамата източници се позовали на проект на споразумение, което беше почти одобрено през април 2022 г. след преговори в Истанбул. Путин го спомена публично повече от веднъж като възможна основа за сделка.
20.11.2024, 15:09 часа
186
0