Подписаха договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй"

Подписаха договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй" Представители на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" подписаха договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности. С проекта се цели за 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им. 
С подписването на днешния договор се надгражда 50-годишният опит в областта, заяви служебният премиер Димитър Главчев. Според него с този проект ще се повиши диверсификацията на енергийните източници у нас и в региона.
"Основен приоритет на кабинета е развитието на ядрената енергетика при стриктно спазване на всички международни норми за безопасност и опазване на околната среда". По думите му последователните усилия за реализацията на проекта на 7-ми и 8-ми блок на одобрената площадка в Козлодуй са довели до днешния резултат.
Договорът между АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" ЕАД и консорциума "Уестингхаус – Ейч Ди и Си" ДЗЗД бе подписан от изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от "Уестингхаус Електрик къмпани", и от името на "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" – от Йонг Джун Юн.
Владимир Малинов благодари на "Уестингхаус" и "Хюндай", че са откликнали на желанието на българската страна да създадат консорциум, което позволява да се работи съвместно с двете компании и да се получава услуга от едно юридическо лице.
Според служебния енергиен министър с днешното събитие се изпълнява един от ключовите етапи, които са заложени в решението на Народното събрание – а именно да се направи процесът необратим. Малинов се надява и вярва, че в рамките на 12 месеца инженерингът на проекта ще е готов, ще има ясен ангажимент от страна на двете компании по отношение на срока за изпълнение, както и фиксирана цена за изпълнението му. Това, успоредно с усилията на България за финансовото структуриране на проекта и осигуряването на финансирането, ще даде възможност в четвъртото тримесечие на следващата година да бъде предложено на Народното събрание окончателен доклад, включително с издадено разрешение за строеж за 7-ми блок. Това ще даде възможност на парламента, разполагайки с пълната информация от технологична, финансова гледна точка, да бъде взето т.нар. окончателно инвестиционно решение.
Владимир Малинов се надява в по-кратък срок от това, което е заложено в решението на Народното събрание,  за по-малко от 10 години да има работещ проект, който да бъде гаранция за българската икономика и население, че страната ни ще има чиста енергия на достъпна цена.
04.11.2024, 13:30 часа
455 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha