Бюджетният дефицит е 4 млрд. лв. към края на октомври

Бюджетният дефицит е 4 млрд. лв. към края на октомври Дефицитът по държавния бюджет започна ударно да расте в последните месеци от годината. Само в рамките на октомври по предварителни данни на финансовото министерство минусът в бюджета ще достигне 4 млрд. лв. или 2% от БВП. Сравнението със септември показва, че само за месец дефицитът се увеличава с 1.2 млрд. лв - дефицитът за септември бе 2.829 млрд. лв. Ако темпотото на ръст се запази, финансовото министерство ще бъде изправено пред сериозни предизвикателства да удържи минуса в хазната до 3% от БВП или 6.2 млрд. лв. 
Традиционно в последните месеци на годината разходите на държавата растат най-бързо, защото тогава се разплаща извършеното през по-топлите месеци на годината строителство. Тази година капиталовата програма по бюджета е рекордно висока - 10 млрд. лв., но по всичко личи, че ще остане неизпълнена. Подробни данни за капиталовите разходи към края на октомври още няма, но в края на септември разходите по това перо бяха 3.7 млрд. лв., 1.4 млрд. лв. от които са по оперативните програми. За бюджета ефектът от това е положителен, защото разходите ще бъдат удържани на по-ниско ниво.  
Освен обичайните месечни разходи за персонал, издръжка и тези в социалната сфера (за пенсии, помощи и обезщетения и здравноосигурителни плащания), през октомври бяха разплатени около 0.2 млрд. лв. държавна помощ по програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“, както и около 0.2 млрд. лв. за доставка на нов железопътен подвижен състав за превоз на пътници по Плана за възстановяване и устойчивост, има и други извънредни разходи, изтъкват от финансовото министерство. 
 
Данните
Приходите, помощите и даренията по КФП към октомври 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 58.1 млрд. лв., което е 77.2% от годишните разчети. Съпоставени с октомври 2023 г., постъпленията по КФП нарастват с 4.7 млрд. лв. (8,8 на сто), като принос за това имат данъчно-осигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 5.3 млрд. лв. (12.6 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 0.6 млрд. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1.2 млрд. лв. (13 на сто), което се дължи главно на по-ниските приходи от дивидент и от продажба на квоти за емисии на парникови газове.
Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към октомври 2024 г. възлизат на 62.1 млрд. лв., което е 76.2 % от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации със ЗДБРБ за 2023 г. и ЗДБРБ за 2024 г., и други.
02.11.2024, 14:47 часа
446 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha