Гърция официално е вече втората най-бедна страна в ЕС след България
Гърция официално стана втората най-бедна страна в Европейския съюз (след България). Според последните данни на ОИСР реалните заплати стабилно спадат през 2022 г., намалявайки с 30% спрямо нивата преди кризата, пише Greek Reporter.
Гръцкото правителство се хвали с икономическия растеж на Гърция, който е по-висок от средния за еврозоната. Гръцките граждани обаче остават на "дъното в Европа“ по отношение на реалната покупателна способност. Въпреки продължаващото икономическо възстановяване, гърците стават все по-бедни. Ситуацията може да се влоши с времето. В момента Гърция често се сравнява с България по отношение на покупателната способност.
Въпреки че подемът на гръцката икономика леко повиши жизнения стандарт в сравнение със средния за ЕС, това подобрение е минимално. Това не издигна Гърция от позицията й на най-бедната страна в еврозоната.
Струва си да се отбележи, че до 2009 г. БВП на глава от населението в Гърция беше близо до средния за ЕС. Оттогава обаче 10 държави са надминали Гърция по стандарт на живот. Сега гърците са вторият най-беден в Европа, само пред България, съобщава "Фокус".
Пропастта между Гърция и България се свива бързо. В резултат на това не е неразумно да се очаква Гърция скоро да стане най-бедната страна в ЕС. Тази прогноза предизвика разгорещен дебат в гръцката политика.
И така, как могат да съществуват едновременно силно възстановяване и задълбочаваща се бедност? Виновни са последствията от финансовата криза и последвалите строги икономии. Гърция беше принудена да намали разходите и да повиши данъците, за да си осигури спасителна помощ от МВФ и ЕС. Тези мерки удушиха бизнеса и домакинствата, сринаха икономиката. Икономическите щети, които Гърция понесе, бяха рядкост, дори в мирно време.
В резултат на това гръцката икономика все още е с около 19% по-малка, отколкото беше през 2007 г. Междувременно икономиката на ЕС е нараснала със 17% през това време.
Статистиката за бедността в Гърция е тревожна. Други данни потвърждават тежките условия за гръцките граждани. През 2023 г. гръцката икономика нарасна с 2%, но бедността не намаля. Според ELSTAT 26,1% от гръцките мъже и жени са били изложени на риск от бедност или социално изключване през 2023 г. Това се равнява на около 2 658 400 души. Нивото на бедност през 2022 г. е 26,3%.
Важно е да се отбележи, че Евростат и ELSTAT определят "бедността“ като това, което бихме нарекли абсолютна бедност или нищета на ежедневен език. Линията на бедност е определена на 6 030 евро на година за индивид или 12 663 евро за домакинство с двама възрастни и две деца под 14 години.
Особено тревожен е високият процент на младите хора на възраст 18-24 години, живеещи в тежки материални и социални лишения. Този процент е повече от два пъти над средния за Европа. През 2023 г. 14,8% от 18-24-годишните са изправени пред тежки лишения. Жените следват плътно с 14,1%, а хората над 55 години са с 13%. Мъжете са имали малко по-ниски нива на лишения от 12,9%. Материалните и социални лишения са различни от бедността. Това измерва достъпа до основни стоки и услуги, а не дохода. Това включва храна, жилище, отдих, ваканции и спешни разходи.
Гърция също държи отрицателни рекорди по детска бедност. През 2023 г. близо 22% от непълнолетните са били изложени на риск от бедност, в сравнение с 18,3% от възрастните, според доклад на GSEE.
INE-GSEE отбеляза, че докато гръцкото общество изглежда се е подобрило след най-ниската точка на кризата, показателите за бедност отново са се влошили от 2020 г. Например през 2022 г. 22,3% от домакинствата с деца на издръжка в Гърция са живели под прага на бедността в сравнение със 17,4% % в ЕС-27. През 2023 г. имаше само лек спад, само 0,3 процентни пункта.
18.09.2024, 13:39 часа
358
0