На вниманието на полицията: Паркингът пред „Билла“ във Враца се превърна в сборище, заринат е с балони райски газ /снимки/
Опасната мода райски газ превзе Враца, видя екип на агенция BulNews. Новото сборище изглежда е паркингът на хипермаркет „Билла“ в ж.к. „Медковец“. Вчера сутрин той осъмна, осеян от балони и флакони.
Райският газ, или диазотен оксид, е безцветен газ със сладникав вкус, който се открива естествено в природата. Той се използва като наркотик инхалант, тъй като има характерно психоактивно действие.
Веществото е изключително достъпно, предлага се свободно в магазини, клубове и заведения, както и в интернет. Той се търгува под формата на капсули, флакони и бутилки. Газът може да се вдишва директно, но най-често с него се пълнят балони, които след това се вдишват.
Цената варира между 40 стотинки и 1 лев за балон, макар че някои заведения си имат „балонеси“, които го предлагат на посетителите на цени от 10 лв. и нагоре.
Краткосрочните ефекти от райския газ включват еуфория, замайване, халюцинации, неконтролируем смях и др. В дългосрочен план обаче употребата на диазотен оксид може да доведе до сериозни последици за здравето, сред които увреждане на нервната система, парализа, гърчове, дефицит на витамин В12, депресия, тревожност, а не е изключено дори да се стигне до задушаване и смърт.
Преди седмица депутатите от 50-ото Народно събрание отказаха да включат диазотния оксид в списъците с наркотични вещества. Така той продължава да се търгува свободно, дори и на деца.
Въпреки че не е незаконен, райският газ може да бъде изключително опасен, не само за употребяващите го. В случая, сборището на младежите, дишащи газа, се намира на паркинг, накрая на града. Това най-вероятно означава, че те са отишли на мястото с коли. Качвайки се зад волана след употреба на райски газ, може да предизвикат ПТП, при което да пострадат както те, така и невинни хора.
Агенция BulNews се обръща на първо място към полицията, която е редно да вземе мерки и да прекрати тази порочна практика. Може би е редно и Регионалното управление по образованието да се самосезира и да организира кампании, разкриващи вредата от употребата на райски газ на подрастващите. Но все пак най-голяма отговорност носят родителите, които трябва да следят изкъсо децата си и да пресичат в зародиш вредните им навици.
Галерия
23.08.2024, 08:40 часа
5088
0