Над 300 души ползват услугите по проект „Грижа в дома“ в Община Монтана
Средномесечно повече от 300 възрастни и хора с увреждания от община Монтана, които не са в състояние да се самообслужват, ползват услугите „Грижа в дома“ в Община Монтана.
Проектът започва в началото на януари 2023 година и е финансиран от Европейски социален фонд плюс, по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. След изтичане на първоначално определения му срок до 3 февруари 2024 година, той е удължаван три пъти. Последно срокът е удължен с още пет месеца до 3 януари 2025 година. Общото финансиране по проекта до тази дата е 2 572 388, 25 лева. Изпълнител е „Домашен социален патронаж – Монтана“.
Потребители на услугата са трудно подвижни възрастни хора, които не могат да се самообслужват. Подкрепата се предоставя и на пълнолетни лица с увреждания, както и на хора, претърпели операция, на които им е нужно време да се възстановят.
Интегрираната здравно-социална услугата „Грижа в дома“ е почасова, до 4 часа на ден на потребител в зависимост от състоянието му. Информацията за потребителите се събира при посещение в домовете им от социален работник, който изготвя индивидуална оценка. На нейна база се прави индивидуален план за подкрепа, след което с потребителите се сключва договор, поясни Димитрина Колова, директор на „Домашен социален патронаж – Монтана“.
По проекта работят 83 души, от които 76 домашни помощници, две медицински сестри, психолог, социален работник, координатор, технически сътрудник и шофьор.
„Основните неща, с които нашите служители помагат на хората, са това да им бъде купена храна и продукти от първа необходимост, почистване на дома, помощ при хранене и поддържане на лична хигиена, заплащане на битови сметки и т.н. Също така имаме и екип от две медицински сестри, които обикалят по домовете и проследяват жизнените показатели на хората, така те са спокойни, че има кой да им помогне при нужда“, допълва Колова.
76-годишната Надежда Велкова споделя, че за нея програмата е много полезна. Преди месец е оперирана и има нужда от помощ, докато се възстановява. Благодарна е на всички, които се грижат за нея, и е убедена, че е полезно е да има такива програми и в бъдеще.
„Много съм доволна от посещенията у дома. Аз съм записана по-късно, защото отпадна една жена. Посещенията от медицинската сестра ми спестяват пътуванията до Монтана. Тя ни мери кръвното и изследва кръвната захар. Дано програмата да продължи за по-дълго време“, казва Роза Димова от село Вирове, община Монтана.
Мария Кръстева също споделя, че помощта в дома е много полезна. Домашната помощница и медицинската сестра се справят добре и всички са доволни от тях. Посещават ги всеки ден.
„Тук нямаме медицинско лице и посещенията от сестрата са важни за нас“, обяснява Стефка Йорданова от село Вирове, община Монтана.
Една от медицинските сестри в екипа – София Джокова, разказва, че повечето хора са трудно подвижни и не могат да излизат от домовете си.
„Ние им предлагаме грижа, до която сами няма как да си осигурят достъп. При посещенията си проследяваме жизнените показатели и здравословното състояние. Мерим кръвно и кръвна захар, а когато се наложи, вземаме и проби за изследвания и ги носим до лабораториите. За хората от селата това е още по-удобно, защото така им спестяваме пътуването до града, което за много от тях, поради здравословни проблеми, дори е невъзможно. Тази работа е призвание за мен и ми носи удовлетворение. Възрастните хора са позитивно настроени, защото ясно осъзнават, че това, което им осигуряваме, се прави не само по работа, а и от сърце.“
„Услугата „Грижа в дома“ е много важна и необходима. От тези 300 потребители, които обслужваме, повече от половината са самотно живеещи, децата им са в други градове, в чужбина или живеят в същия град, но на друг адрес и работят, а потребителите разчитат на нас за ежедневна почасова подкрепа“, коментира още Димитрина Колова.
В момента в списъка на чакащите има 10 души, нуждаещи се от подкрепа в домашна среда./БТА
21.08.2024, 15:18 часа
1105
0