Експерти коментират следствието от решението на КС по повод промените в Конституцията
Експерти коментират следствието от решението на Конституционния съд (КС) по повод промените в Конституцията. Делото бе образувано по искане на президента и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Основния закон.
Според Биляна Гяурова-Вегертседер - директор на Българския институт за правни инициативи, това, което следващото Народното събрание задължително трябва да започне, са процедурите за избор на дългия списък от органи с изтекъл мандат - Инспектората и Висшия съдебен съвет (ВСС).
В интервю тя заяви, че през тази дейност може да се възобнови и дискусията за посоката на политиката по отношение на съдебната власт.
"Широк дебат след връщането на част от текстовете за промени в Конституцията няма и да има поне в близките седмици", смята още Гяурова-Вегертседер.
За промените в Конституцията, обявени за противоконституционни, дебат не може да има, каза председателят на Асоциация "ФОРУМ" Мария Карагьозова.
Според нея Конституционният съд (КС) се е произнесъл и ще се премине към изпълнение на неговото решение - връщане на старите структури на ВСС, както си бяха преди и на всичко, което касаеше съдебна власт.
"Дебат може да има единствено по текстовете, които не бяха обявени за противоконституционни, защото гласовете на съдиите в КС бяха шест на шест", каза Карагьозова.
Според нея това са въпроси, които могат отново да бъдат повдигнати и съответно да има дебат.
"Единственото, което може да напрви парламентът в неговите правомощия, е да синхронизира Закона за съдебната власт с решението на КС по повод промените, които обяви за противоконституционни. Трябва да бъде избран нов състав на ВСС, който да избере следващите главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС)", посочи Карагьозова.
18.08.2024, 15:03 часа
308
0