Тихомир Безлов за акцията срещу Вълка: Смята се, че той е на страната на Ахмед Доган
"При този сблъсък, който наблюдаваме в ДПС, се смята, че Румен Гайтански е от страната на Ахмед Доган. Това е популярното обяснение в момента", коментира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията пред БНР по повод акцията на прокуратурата, Антикорупционната комисия и полицията срещу Гайтански-заради разследването на кредит от близо 150 млн.лева, отпуснат на негова фирма от Българската банка за развитие (ББР).
Според Безлов обяснение за ставащото е, че крилото на Пеевски удря крилото на Доган в ДПС.
"Още когато започна разцеплението в ДПС, един от коментарите беше, че силният човек, който финансира хората, които са около крилото "Доган", респективно самия Ахмед Доган, е Румен Гайтански", каза анализаторът от ЦИД и допълни:
"Направи впечатление, че този заем от Българската банка за развитие дълго време не беше тема на правоохранителните органи. Сега изведнъж се ускори усилието".
За самата банка ББР Безлов каза, че повечето развити страни имат такъв тип финансови институции, които се опитват да стимулират малкия и среден бизнес: "Те трябва да съществуват. Друг е въпросът как успявате да ги опазите от политическите влияния и клиентелите, които успяват да се възползват от този публичен ресурс".
Безлов подчерта, че около самия Гайтански има много истории, включително и в последно време: "Освен тази последна история от ББР към негова фирма за 150 млн.лева, имаше опита да се разруши неговата ловна хижа, която е незаконно изградена край яз. "Искър". Имаше там различни перипетии – съдебни решения, спиране на съдебни решение, съдебни решения, които спираха разрушаването".
Той припомни и по-старите казуси около Гайтански. "За първи път се сещам за неговото име покрай купуването на столичната къпалня "Мария Луиза" през 2005 година и до колкото знаем и до момента той е съсобственик заедно със Столичната община, което блокира на практика тази къпалня да може да се използва от софиянци. Другата тема беше за почистването на София. Като това, което се коментираше е, че той успява да вземе двете фирми, които почистваха София в началото на века. Коментарите бяха, че той е лице, с което са в добри отношения двете големи групировки – СИК и ВИС2. И това дава възможност той да е нещо като посредник, лице, с което се постигат компромиси. После концесията бе спряна, имаше операция за продаване на EQuest на двете компании. След това, преди 7-8 години, Румен Гайтански отново се върна в бизнеса с почистването на София. Смяташе се, че той е инвеститор и в първия мол, който се построи в София. Той също бе продаден на EQuest, но на балканския".
14.08.2024, 19:05 часа
908
0