Парламентът на Бангладеш беше разпуснат
Парламентът на Бангладеш беше разпуснат днес, съобщи президентството на страната в изявление. Това се случва ден, след като премиерът Шейх Хасина подаде оставка и напусна страната след съпроводени с насилие протести срещу нея, предаде Ройтерс.
„Въз основа на решенията след срещата на президента с командващите на трите вида въоръжени сили, лидерите на различните политически партии, представителите на гражданското общество и лидерите на Антидискриминационното студентско движение националният парламент беше разпуснат“, пише в изявлението, предаде ТАСС.
Изявлението е публикувано часове, след като лидерите на протестиращите студенти поставиха краен срок за разпускането на законодателния орган и предупредиха, че в противен случай ще има последици.
Бившата министър-председателка на Бангладеш и опозиционен лидер Халеда Зия бе освободена днес, каза говорител на партията ѝ ден, след като армията пое контрола в страната, предаде Франс прес.
Президентът на страната Мохамед Шахабудин нареди снощи незабавното освобождаване на Зия, лидерка на основната опозиционна Бангладешка народна партия, след дискусии, свързани със сформирането на преходно правителство, съобщи Ройтерс. Досегашната министър-председателка Шейх Хасина подаде вчера оставка и напусна страната след антиправителствени протести.
През 1984 г. Зия застава начело на консервативната Бангладешка народна партия на своя съпруг, убит преди това по време на военен преврат, и дава обещание, че ще "избави Бангладеш от бедността и икономическата изостаналост".
Зия си сътрудничи с Шейх Хасина, с която повеждат демократичен бунт, който през 1990 г. сваля военния лидер Хусайн Мохамад Ершад от властта. Сътрудничеството им обаче не продължава дълго и през следващата година се произвеждат първите свободни избори в страната, на които Халеда отбелязва изненадваща победа над Хасина.
Така тя става първата жена премиер на Бангладеш и едва втората жена начело на демократично правителство в страна с преобладаващо мюсюлманско население.
Халеда сменя президенската форма на управление с парламентарна, така че властта да поеме премиерът на страната и тогава се премахват ограниченията за чуждестранните инвестниции. Тя въвежда и задължителното и безплатното начално образование.
На изборите през 1996 г. печели Хасина, но пет години по-късно Зия се връща на власт.
През 2003 г. в края на втория ѝ мандат на власт идва подкрепено от армията преходно правителство, което вкарва в затвора както Халеда, така и Хасина, заради обвинения в корупция и злоупотреба с власт. Година след това те са освободени.
Изборите през 2008 г. са спечелени от Хасина, която управлява в продължение на 15 години, и въпреки че Халеда не се връща на власт повече, партиите на двете жени остават доминиращи в бангладешката политика. Напрежението между двете често е повод за насилие и е довеждало до смъртни случаи. Икономическото развитие на страната е слабо, а близо 170-милионното население страда от бедност и опустошителни наводнения.
През 2018 г. Халеда и нейни съюзници са обвинени, че са откраднали около 250 000 долара чуждестранни дарения, получени от фонд за деца сираци, открит по време на мандата ѝ като премиер. Халеда отрича обвиненията и казва, че те са измислени, за да държат нея и семейстовото ѝ далеч от политиката.
През 2020 г. отново е вкарана в затвора и по-късно е освободена заради влошено здравословно състояние и остава под домашен арест.
06.08.2024, 15:27 часа
3317
0