Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обвини социалните медии във фашизъм и цензура. Instagram в страната е блокиран за четвърти пореден ден.
Американската платформа, която ползват около 50-60 млн. души в Турция, е обвинявана от правителствени служители в цензура и в това, че не премахва публикации, които властите смятат за обидни.
Представители на компанията бяха поканени на среща с правителството, на която обаче различията не бяха преодолени.
"Изправени сме пред дигитален фашизъм", заяви Ердоган пред представители на управляващата Партия на справедливостта и развитието. Той каза, че платформите "не толерират дори снимки на палестински мъченици, без незабавно да ги забранят".
"Тези компании са обявили война във виртуалния свят на славната съпротива и героите на палестинския народ. Те действат като мафия всеки път, когато интересите им са застрашени", добави държавният глава.
Директорът по комуникациите на турското президентство - Фахретин Алтун, обвини Instagram, че не позволява на хората да публикуват съболезнователни послания след убийството на Исмаил Хания, политически лидер на палестинската групировка "Хамас". Той беше убит в Техеран при нападение, за което е обвинявана Израел.
Ердоган заяви, че социалните мрежи "спазват правилата в Америка и Европа, но умишлено ги пренебрегват, когато става въпрос за борба с незаконното съдържание в Турция".
Между 60 и 70% от 85-милионното население на страната има акаунт в Instagram.