Проучване: Ваксина срещу херпес може да забави появата на деменция
Учени установиха, че наскоро одобрената ваксина срещу херпес е свързана със значително намаляване на броя на диагностицираните случаи на деменция през шестте години след поставянето на ваксината.
Откритието, базирано на медицински данни от САЩ, предполага, че освен ползите за здравето от предотвратяването на херпес - болезнено и понякога сериозно заболяване при възрастните хора, ваксината може да забави и появата на деменция - водещата причина за смърт в Обединеното кралство.
Д-р Максим Таке от Оксфордския университет, първи автор на изследването, заяви, че резултатите подкрепят идеята, че ваксинацията срещу херпес може да предотврати деменция: "Ако бъдат потвърдени в клинични изпитвания, тези открития могат да имат значителни последици за възрастните хора, здравните услуги и общественото здраве."
Шинлесът се причинява от вируса на херпес зостер и може да се прояви при хора, които преди това са имали варицела. Когато през 2006 г. за първи път беше пусната в употреба ваксина срещу херпес. Редица проучвания откриха данни, че рискът от деменция изглежда е по-нисък при хората с поставена ваксина.
Разработването на нова и по-ефективна ваксина срещу херпес доведе до бърза промяна в САЩ през октомври 2017 г.
Екипът от Оксфорд е проучил здравните досиета на повече от 200 000 американски граждани, ваксинирани за херпес, като около половината от тях са получили новата ваксина. През следващите шест години рискът от деменция е бил със 17% по-нисък при тези, които са получили Shingrix, в сравнение със Zostavax, съобщи "Гардиън".
За хората, които са развили деменция, това означава допълнителни 164 дни или почти шест месеца живот без заболяването. Ефектът е по-силен при жените - 22%, отколкото при мъжете - 13%.
Проучването не доказва на 100%, че ваксината забавя деменцията, но все повече групи от учени работят по въпроса. Ако ваксината наистина предпазва от деменция, не е ясно как. Една от възможностите е възобновяването на вируса при херпес да стимулира патологични промени, които водят до деменция. Друга е, че химикалите, наречени адюванти във ваксината, които правят имунния отговор към ваксината по-силен, играят голяма роля.
06.08.2024, 13:57 часа
295
0