ВАС даде индулгенция на държавата за жертвите на взрива в "Миджур"

ВАС даде индулгенция на държавата за жертвите на взрива в "Миджур" Върховният административен съд отхвърля жалбата на две момчета, чиито родители са сред загиналите при взрива в завод "Миджур" във видинското с. Горни Лом през 2014 г., пише в. "Сега". Двамата оспорваха решението на Административния съд във Видин, който като първа инстанция не прие претенциите им, че държавата, в лицето на правителството и министерството на околната среда, носи вина за взрива в завода, тъй като го е оставила да утилизира противопехотни мини.
Съдиите Светлана Борисова (председател на състава и докладчик), Любка Петрова и Кремена Борисова най-общо казват, че фирма "Видекс", чийто беше заводът, е имала всички лицензи за работа. 
Искът на по-големия син беше за 150 000 лева, а на брат му, все още непълнолетен и отгледан от батко си - за 180 000 лв. 
Взривът в "Миджур" избухна на 1 октомври 2014 г. Цехът, в който стана инцидентът, беше напълно унищожен, като загинаха 15 души, сред които и двамата родители на момчетата.
В началото на годината трима наследници на друг загинал работник успяха да осъдят окончателно държавата за 450 000 лв. (около 900 000 лв. с лихвите за десетте години от инцидента). Върховните съдии Жанета Петрова, Искра Александрова и Нели Дончева приеха, че решението на първата инстанция във Видин е абсолютно неправилно, а магистратите там са подходили много формално, излагайки "декларативни, на места, нелогични съждения". Сега трима други върховни съдии обръщат тази практика и се съгласяват с видинския съд (съдията и по двете дела на първа инстанция е един и същи). Върховният прокурор Ангел Илиев също пледира срещу двете момчета.
По делото, по което ВАС осъди държавата, беше прието, че не е анализирана административната дейност на институциите, отговорни за издаването на документите, без които "Видекс" не би могла да утилизира противопехотни мини по договора с гръцката "Акмон" СА. Трансферът на противопехотни мини по този договор е направен в нарушение на Конвенцията за забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване (Отавската конвенция). Конвенцията допуска трансфер с цел унищожаване на противопехотни мини, но не и с цел обезвреждане на мините по друг начин. Затова ресорната Междуведомствена комисия не е трябвало да разрешава сделката между "Акмон" СА и "Видекс" АД, а Междуведомственият съвет - да издава необходимите лицензи, казва съдът. 
Освен забраните, произтичащи от международния договор, държавните институции, които са разрешили трансфера, вноса, складирането и утилизацията на противопехотни мини на територията на завод "Миджур", са нарушили и националните правни норми, посочва още ВАС. Обяснява и колко формално е погледнато на сигналите на "Екогласност" и други екологични организации, които де факто са пренебрегнати.
Върховните съдии Светлана Борисова, Любка Петрова и Кремена Борисова обаче не виждат такива проблеми и безкритично се съгласяват с първата инстанция.
Адвокат Александър Кашъмов, който представляваше двете момчета в съда, недоумява как съдебният състав дори не споменава в решението акта на колегите си, с който се приема, че държавата носи отговорност и дължи обезщетение за жертвите. Случаят на двете момчета е най-тежкият от всички, защото те губят и двамата си родители при взрива, отбелязва той.
"Предходните казуси, в които бяха отхвърлени претенциите за обезщетения, са от преди години и отразяват една по-стара картина, в която нямахме пълния набор доказателства, които сега са събрани. Тъй като междувременно се проведе докрай наказателното производство и бяха събрани доказателства, бяха разпитани отново свидетели, които са били на събитията, бяха изслушани основна и допълнителна взривотехническа експертиза", посочи той.
И обясни, че от експертизата е станало категорично ясно, че това, което е било извършвано в "Миджур", не е било унищожаване на противопехотни мини, а разглобяването им. "Това е абсолютно забранено", каза адвокатът и допълни, че противопехотните мини са много чувствителни и много леки въздействия могат да доведат до взрив.
"По драстичен и повърхностен начин този състав на ВАС е приел, че всичко е точно, че разрешителните (на "Видекс") не са обжалвани. То никой не е знаел, че са издавани", възмущава се той. И смята, че са нарушени принципите на правна стабилност и на еволюцията на правото. "Студенокръвно, жестоко решение, даващо послание, че държавата няма да се грижи за гражданите си и за правото им на живот и няма да ги обезщетява за безобразията, които са извършени от нейни органи", каза още Кашъмов. 
След 10 години изключителни страдания на тези семейства получаваме няколко ясни, за съжаление, послания. Първото е, че държавата няма намерение да пази живота на гражданите си. Второто е, че няма намерение да носи отговорност за свои пропуски и безобразия. Третото е, че съдът не е в състояние да формулира справедлива и последователна практика в полза на правата на хората. И не на последно място - политиците не изпитват скрупули да се борят до последно срещу сираци, срещу деца, които бяха оставени без родители, заради безобразното поведение на държавни институции, заключва Кашъмов.
Той има предвид искането на правителството да бъде отменено влязлото в сила съдебно решение за обезщетение на наследниците на една от жертвите. ВАС ще заседава по този казус след съдебната ваканция.
22.07.2024, 10:27 часа
623 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha