Деница Сачева: Това трябва да са последните предсрочни избори
"Още при провала на първия мандат казахме, че в предстоящата предизборна кампания всички политически партии трябва да са наясно, че влизат не с идеята какво не може да се направи и кой срещу кого е, а какво, как и с кого реално може да се направи. Това трябва да бъдат категорично последните предсрочни парламентарни избори." Това заяви Деница Сачева, заместник-председател на ГЕРБ и на парламентарната група.
Според нея ГЕРБ-СДС са започнали работа в настоящия парламент в търсене на мостове и са поканили всички на разговор, но са получили отказ.
Ако има урок, който трябва да бъде научен от 50-ото Народно събрание, той е, че високомерието и арогантността, заплахите и изнудването не работят, защото са инструменти за бързи резултати и "пагубен арсенал за устойчиво постигане на дългосрочни цели", подчерта тя и напомни, че няма нито една парламентарно представена група, която да е получила доверието на избирателите да налага еднолично своя дневен ред.
"Докогато терминът "антикорупционно мнозинство" бъде използван за маркетингова стратегия, той няма да успее. Борбата с корупцията не може да бъде еднолична партийна собственост на нито една партия", коментира Сачева.
ГЕРБ изчаква търпеливо ДПС да излязат с ясни и единни послания за тяхната стратегия, за да определи своето отношение, уточни тя, запитана става ли "ДПС без Пеевски" по-приемлив партньор.
Сред възможните парламентарни действия в оставащите седмици до финала на настоящия парламент тя открои декларирането на политическата воля на България за членство в еврозоната, която трябва да се препотвърди на фона на политическата несигурност, продължаваща вече трета година.
"Пропуснатите ползи за бизнеса и гражданите според експерти вече се оценяват на 1 милиард годишно", отбеляза Сачева и обясни, че търсят мнозинство за приемането на това заявление.
Приоритет трябва да се даде и на разработените от Министерския съвет законопроекти, каза още Деница Сачева. Актуализация на бюджета преди избори според нея може да доведе до "див популизъм" и би имало смисъл единствено да се гледа приложението с общинските проекти.
В България не се работи систематично и последователно по рисковете, свързани с климата, констатира Сачева. Тя акцентира върху участието на държавата в стойността на застрахователните полици при бедствия и частичното финансиране на застрахователните услуги за социално слаби хора.
По думите ѝ, екстремни климатични явления ще продължават да се случват и не може всеки път да реагираме с паника, все едно е за първи път.
21.07.2024, 15:37 часа
451
0