Огромният брой независими депутати изправи НС пред проблем

Огромният брой независими депутати изправи НС пред проблем Разцепленията и разпадането на парламентарни групи изправя 50-ото Народно събрание пред нови и неочаквани проблеми. Те изникнаха наяве, докато днес в пленарната зала се обсъждаше проектът на новия парламентарен правилник.
Независимите депутати вече броят 38 души. Те имат доста по-ограничени права в сравнение с техните колеги, които членуват в парламентарни групи. Не могат да бъдат приети в друга група, нито да сформират нова. Досегашните правила казват, че могат да им бъдат определени места в постоянните парламентарни комисии – но това никога не се случва, защото политическите сили съзнателно се опитват да отстранят независимите от законодателната работа. Ако депутат напусне или бъде изключен от групата си, той губи местата си в постоянните комисии и делегациите на Народното събрание. Независимите не могат да предлагат създаването на временни анкетни комисии. Имат изключително малко време за изказвания, което намалява още повече, когато бройката на независимите се увеличава. При изслушвания всички независими заедно имат право да зададат един, единствен въпрос.
Георги Свиленски от БСП предложи да отпадне текстът, който забранява на независимите да създават нови групи или да се включват съществуващи. Той принадлежи към фракцията на бившия соцлидер Корнелия Нинова и искането му повдигна съмнение, че тя и хората й имат намерение да се отцепят и търсят опора в правилника, за да създадат нова група.
Тази сутрин Свиленски отрече, че с колегите му имат такова намерение. Той подчерта, че единствено иска независимите да разполагат със същите права като депутатите в групи. И напомни, че огромният брой на независимите може да се окаже проблем, когато например трябва да се попълват съставите на постоянните комисии.
Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС му отправи традиционното в случая възражение – че възможността да се създават нови групи насърчава партийното номадство. Иван Ченчев – друг поддръжник на Нинова, му напомни, че в парламента има хора, преминали през няколко партии, така че трябва да се внимава, когато се говори за номадство. Той предупреди групите, че с тази забрана няма да опазят целостта си. "Вижте ДПС. Уж прокламираната заедност, и тя е разцепена", напомни Ченчев.
Тук се присъедини и Калоян Методиев, който стана първият независим, след като противниците на Нинова дори не го допуснаха да стане част от червената група. Той изтъкна, че партийната система е в процес на трансформация и тепърва ще се наблюдават още случаи на разпад и разцепления. След това образно сравни формациите с парламентарни групи с Британската империя, а независимите – с Махатма Ганди, с което предизвика веселие сред колегите си.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че независимите са излъгали избирателите си и затова нямат право на същите възможности, като колегите им, които са останали верни на симпатизантите си. Методиев гневно отрече, че са измамили гласоподавателите. "Не искаме привилегии. Искаме права! Не повече от другите", изтъкна той.
При гласуването обаче предожението на Свиленски беше подкрепено едва от 11 депутати - от БСП и независими. Всички останали формации вкупом отхвърлиха идеята. Не приеха също и предложение на Калоян Методиев в полза на независимите - на тях задължително да им се отпускат места в постоянните комисии, а не да бъде пожелателно, както е сега.
От "Възраждане" настояха депутат, който е напуснал или е изключен от групата си, директно да губи мястото си в парламента. Това основателно не беше одобрено - още във временната комисия, която обсъждаше проекта на правилник, беше посочено, че такова искане противоречи на Конституцията. Залата обаче подкрепи предложението на националистите напуснали или изключени от групите си депутати да остават без местата си във временни комисии или подкомисии на Народното събрание.
 Парламентарни комисии
Според новия правилник парламентът ще има 25 постоянни комисии. Бяха слети досегашните комисии по конституционни и правни въпроси, което подчертава, че с измененията в Конституцията засега е приключено. Обща комисия ще отговаря за европейските въпроси и европейските фондове. Отделна комисия поема демографската политика, децата и семейството. Комисията за контрол над спецслужбите и СРС ще включва еднакъв брой депутати от всяка група и ще се оглавява на ротационен принцип, както беше досега.
12.07.2024, 12:45 часа
634 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha