Ето колко пари субсидия ще получават различните партии от държавата
Ниската избирателна активност удари не само върху резултатите на партиите, но стопи и парите, които те ще получават от държавата, за да се издържат. Субсидията на новите парламентарни сили ще падне с близо 4 млн. лв., показват сметките от вота.
По закон право да получат субсидия от държавата имат партиите, които са взели над 1% от гласовете на последните парламентарни избори. За коалиции изискването е да са влезли в парламента.
Тези пари им се дават, за да могат да поддържат структурите си по места, партийните офиси, да организират различни политически мероприятия и да финансират участието си в избори. От тях обаче не се харчи за наем, тъй като централите също се дават от държавата. Отделно е и финансирането, което партиите получават от дарения и като пакети за медии от ЦИК по време на кампании, като последните се полагат само на тези, които не са представени в Народното събрание.
Размерът на субсидията се определя в края на всяка година със Закона за държавния бюджет. В момента за всеки действително получен глас на партиите се полагат по 8 лв.
В година на избори и когато размерът на субсидията е променен, те се изчисляват наново. Изплащането става на четири равни транша - до 30 април, до 30 юни, до 30 септември и до 20 декември на съответната година. Парите се дават от бюджета на Министерството на правосъдието.
Сега държавата ще даде над 15 млн. лв. за издръжка на партиите извън и в парламента - 7-те, които влизат и три, които остават под 4-процентната бариера, но отговарят на условието да са получили поне 1% от националния вот.
Едната от тях е новата партия на отцепилия се от ИТН, а после и от ПП-ДБ Радостин Василев. Бившият спортен министър на четворната коалиция, прочул се с пускането на онези записи от заседанието на “Промяната”, се яви на вота със своята МЕЧ. Получи 64 000 гласа и съответно трябва да вземе около половин милион лева субсидия.
Партия “Център” на бизнесмена Васил Божков, укривал се дълго време в Дубай, също ще получи държавна издръжка за първи път. За малко над 25 000 гласа тя трябва да взема над 200 000 лева на година.
Формациите Синя и Солидарна България също са над бариерата и ще получават по около четвърт милион заради своите около 30 хил. гласа.
На косъм от субсидията остана ВМРО, която със своите 21 000 гласа има 0.99%.
За първи път субсидия от държавата сега ще получи и феноменът от тези избори - “Величие”. За година тя ще прибира от бюджета около 800 000 лева при своите близо 100 0000 гласа.
Големи загуби търпи ГЕРБ-СДС. Със загубените гласове коалицията трябва да получи около 4 млн. лв. За сравнение- след вота през април 2023 г. тя е вземала над 1 милион отгоре.
Наполовина пък ще получават вече ПП-ДБ - 2.5 млн. лв. За тях са подали глас малко над 300 хил., наполовина по-малко от миналата година.
ДПС може да вземе близо 3 милиона за своите 366 хил. гласа.
С около 70 хил. души по-малко са гласували и за “Възраждане”, които ще загубят половин милион спрямо досегашната си субсидия и вече ще получават 2.3 млн. лв. годишно.
Малко над 1 милион субсидия ще отива за БСП. Те губят към 700 хил. лв. заради отказали се да гласуват за тях 80 хил. души.
По-добре финансово ще са ИТН. Макар и останали шестата формация в парламента, те са успели да привлекат нови над 20 хил. избиратели. Така ще вземат близо 1 млн. лв., а преди бяха по 831 768 лв. на година.
Така общо държавата ще брои над 15 млн. лв. годишно на партиите. В миналия парламент са им се полагали 19.2 млн. лв.
11.06.2024, 11:18 часа
809
0