Дискусия разкрива нови факти за Чипровското въстание
Кръгла маса „Чипровското въстание (1688 – 1690) и мястото на католицизма в българската история. Историографски аспекти“ организира Историческият музей в Монтана. Поводът е отбелязването на 335 години от началото на бунта против турските поробители.
В последните години изследователите откриват нови документи и факти, различни от официалната историография.
Новооткрити документи поставят под съмнение наложилото се становище за унгареца протестант граф Имре Тьоколи като водач на войските, опустошили Чипровци. Продължителността на Чипровското въстание също е под въпрос – оказва се, че е много по-вероятно Кипровец и околните му селища с католическо население да са разрушени през 1690 г. В тази връзка се появяват и нови действащи лица с ключова роля като Катана Мустафа бей и Йеген Осман паша.
„Знам, колко трудно се променя учебно съдържание и учебна програма, но се надявам колегите – историци, след нашата кръгла маса да дообогатят учебното съдържание. Когато говорим за Чипровското въстание или за поредицата въстания, които са през втората половина на 17 век, да информират учениците за това, че има и нови различни тези”, допълни В. Иванова
14.09.2023, 12:27 часа
392
0