Много хора, които се опитват да отслабнат, също обръщат внимание на времето, когато се хранят, особено вечер.
Изследванията всъщност показват, че времето, в което се храним, е наистина важно, посочва и диетоложката Кимбърли Уайман.
Кимбърли се позова на научно проучване от 2021 г., публикувано в British Journal of Nutrition, което показва, че хората, които са вечеряли по-рано по време на програма за отслабване, са загубили повече тегло от хората, които са следвали същата програма, но са яли по-късно.
"Изследователите предполагат, че това може да се дължи на ефекта на късното хранене върху циркадните гени, което означава, че хората, които ядат късно, са по-податливи на трудности при отслабване, обяснява тя.
Друго научно изследване, публикувано в списание Cell, подкрепя това. Проучването показа, че късното хранене нарушава циркадния ритъм на тялото и предполага, че може да затрудни отслабването.
"Вашето тяло е проектирано да бъде в кетогенен режим, докато спите, което означава, че черпи от запасите от мазнини за енергия. Ако ядете късно, нивата на инсулин се повишават и пречат на този процес, казва диетологът Линси Алън.
Участниците, които успешно са отслабнали като част от гореспоменатото проучване, са вечеряли между 19:00 и 19:30 часа. Групата, която не е успяла да отслабне, е вечеряла между 22:30 и 23:00 часа.
"Най-често срещаният вечерен навик, който затруднява хората да отслабнат, е прекомерното похапване преди лягане. Хората са изтощени от дълъг ден, сядат, пускат телевизора и ядат повече калории, отколкото може би са планирали, защото не обръщат внимание. Това трябва да се промени", каза Кимбърли.