Египтяни превръщат милиони найлонови торбички в плочки за строителството
Египетски стартъп си е поставил за цел да превърне повече от пет милиарда найлонови торбички в плочки, по-твърди от циментовите, предаде Ройтерс.
Така ще се справи с два проблема - тоновете отпадъци, навлизащи в Средиземно море, и високи нива на емисиите, отделяни от строителния сектор.
"Досега сме рециклирали повече от пет милиона найлонови торбички, но това е само началото", обясни съоснователят на "ТайлГрийн" Халед Рафат. "Целта ни е до 2025 г. да сме рециклирали повече от пет милиарда найлонови торбички".
Във фабриката на компанията, намираща се в покрайнините на Кайро, работници носят големи варели, пълни със смесени отпадъци от пластмаса. Те ще бъдат разтопени и компресирани.
Получените плочки са продавани на предприемачи, занимаващи се с недвижими имоти и на компании, които ги използват за външни настилки.
Египет е сред от най-големите замърсители в Средиземноморския регион - около 74 000 тона пластмасови отпадъци годишно отиват в морето, сочат данни в доклад за 2020 г. на неправителствената организация Международен съюз за опазване на природата.
Пластмасовите отпадъци често се изхвърлят на улицата или на неофициални сметища, а също така се изгарят. Северноафриканската държава, която беше домакин на Конференцията на Организацията на обединените нации за климата (КОП27) през ноември миналата година, забрани в последните години използването на пластмасови изделия за еднократна употреба в няколко провинции.
Министърът на околната среда Ясмин Фуад каза пред Ройтерс по време на КОП27, че правителството работи със супермаркети за забрана на пластмасови изделия за еднократна употреба до средата на 2023 г. и се стреми да ги забрани до 2024 г. в цялата страна.
22.03.2023, 14:26 часа
507
0