Телеграф: Ситнилски покровител на Килърите 3
Високопоставен прокурор от Върховната касационна прокуратура (ВКП) е разпъвал чадър над групата за мокри поръчки и разпространение на дрога Килърите 3. Бомбата хвърли в предаването „Жега” на TV7 свидетелят срещу бандата на покойния вече пернишки подземен бос Райко Кръвта – Асен Китанов-Психото. Темата е разработена подробно и в днешните броеве на "Телеграф" и "Монитор", които посочват, че Китанов не каза името на магистрата, но даде няколко жокера, които безпогрешно разкриват самоличността му.Високопоставеният прокурор известно време е бил адвокат, имал е взаимоотношения с Косьо Самоковеца и с президента на „ВАИ Холдинг” Георги Илиев, единият му син работи в ДАНС, а дъщеря му в съдебната система. Единственият магистрат, отговарящ на това описание, е бившият зам. главен прокурор и настоящ член на Висшия съдебен съвет Камен Ситнилски. Кадровикът на Темида, който стана известен като Кръстника на съдебната мафия, бе отстранен преди няколко седмици от ВСС заради воденото срещу него дисциплинарно производство.
Аут
Групата за мокри поръчки Килърите 3 беше разбита на 16 август тази година, като при акцията в ареста отидоха бащата на Райко Кръвта – бай Васо Златаря, както и 8 души от бандата. Според обвиненията срещу тях те са отговорни за убийството на друг пернишки наркоиграч – Теодор Неофитов-Ханс. Счита се, че Райко Арарски – Кръвта пък е физическият убиец на шефа на „ВАИ холдинг” Георги Илиев. Според прокуратурата бандата, която след смъртта на Кръвта е оглавена от баща му бай Васо, е действала в периода 2004 – 2013 г. Този период съвпада почти изцяло с времето, в което Ситнилски бе във ВКП. Той бе редови прокурор там от 2004 г. до средата на 2006 г., когато бе назначен от ВСС за зам. главен обвинител и остана на този пост допреди година, когато стана член на Висшия съдебен съвет.
На 26 септември Ситнилски бе отстранен от Висшия съдебен съвет (ВСС) за срок от шест месеца заради дисциплинарното производство срещу него. То бе стартирано след изтичането на скандални записи от СРС-та, разкриващи недопустимо лобиране и натиск около избора му за член на ВСС. При отстраняването колегата му и шеф на етичната комисия Ясен Тодоров обясни, че това се налага, за да бъде осигурена нормалната работа на дисциплинарния състав и да се избегне оказването на евентуален натиск върху магистрати, призовани на изслушване. За да шиканира разследването пък, врелият и кипял в адвокатските шашми Ситнилски е настоявал да бъдат изслушани последователно всички близо 400 делегати от събранието на прокуратурата миналата година, когато бяха избрани членове на ВСС от прокурорската квота.
Фамилия
Кариерата на Кръстника на съдебната мафия е прелюбопитна. Догодина той навършва 65 години – пределната възраст за пенсиониране на магистратите. Любимата му фраза е „Нищо лично”, но в семеен план това не важи, защото всички в семейството заемат и са заемали неслучайни постове. Донка Ситнилска, съпругата на Камен Ситнилски, е счетоводител в Националната следствена служба. Това, че разбира от сметки, вероятно е основание миналата година да є прехвърли до стотинка обезщетенията, които е получил по Закона за съдебната власт и неизползван платен годишен отпуск общо 125 545 лв. Всяко от трите му деца също е на сладък пост. Когато му задават въпроса дали някоя от тези служби е получена с неговите протекции, Ситнилски отговаря в интервю пред столичен всекидневник: „Вие не бихте ли помогнали на детето си да намери добра работа?” Така дъщеря му Мария Ситнилска Радойнова е работила като юрисконсулт към МВР, а понастоящем е съдия в Административен съд – София. По-големият от двамата му синове Адриано, работи в ДАНС. По-малкият – Добромир, пък се е уредил на друго специално място – той е главен юрисконсулт в отдел “Обществени поръчки” на държавното предприятие “Ръководство въздушно движение”.
Кариера
Ситнилски завършва право в далечната 1974 г. година, по-късно започва работа като следовател в районната прокуратура в Самоков. През 1979 г. следствието е реорганизирано и прехвърлено към МВР и е преназначен като зам. районен прокурор на Самоков. Впоследствие е назначен първо в Районна прокуратура София, а след това в Градската прокуратура на столицата. Близо 11 години бъдещият висш прокурор адвокатства. С това се занимава от 26 юни 1993 г. до 17 май 2004 г. По-късно твърди, че е бил принуден да напусне прокуратурата, защото е бил в конфликт с бившия главен прокурор Иван Татарчев. Всъщност е освободен от ВСС с мотива, че му липсват професионални качества. В интервю през 2006 г. признава, че се познава с Константин Димитров – Самоковеца още от времето, когато е бил следовател в Самоков. Едва ли е случайно, че именно той е избран да защитава един от хората му по дело за извършване на грабеж и отвличане в Кюстендил през 1993 1994 г. Самоковеца е обвиняем по същото дело. Друг интересен случай от адвокатската му кариера го свързва с членовете на т. нар. „Фабрика за убийства” с участие на бивши барети от времената на Филчев.
Филчев
Триумфалното и доста неочаквано завръщане на Ситнилски в прокуратурата е през 2004 г. Дължи го именно на Филчев, който на 5 май тогава предлага на ВСС да го назначи във ВКП. На въпроса как Филчев се е сетил да лобира за един адвокат, Ситнилски отговаря: „В една прокуратура, както и навсякъде наред с хората за поръчки трябва и някой, който здраво да работи.” Твърди също, че ексобвинител №1 не му е възлагал поръчки. Бившият главен прокурор обаче определено е държал на протежето си. Това се доказва и от факта, че още следващата година израства кариерно и до завеждащ отдел. Филчев е така доволен от работата му, че със заповед ЛС-971 от 18 май 2005 г. го награждава с ръчен часовник. През януари 2006 г. пък избира да командирова именно довереника си в Софийската градска прокуратура, за да смени изпадналия тогава в немилост градски прокурор Бойко Найденов.
На 2 август същата година, вече по времето на Борис Велчев, Ситнилски е назначен от ВСС за зам. главен прокурор. Участва в екипа, който прави ревизия на Филчевия период. Както самият той признава, проверката не постига съществени резултати.
Беше в управата на федерацията по баскетбол с Мишо Бирата.
През април 2008 г. Ситнилски стана член на Управителния съвет на сдружението с нестопанска цел Българската федерация по баскетбол, председател на която беше бизнесменът Михаил Михов – Мишо Бирата. Ситнилски се отказа от участието си там чак след като Висшият съдебен съвет препоръча специално на всички магистрати да преустановят участието си в сдружения с нестопанска дейност, различна от профсъюзните организации.
Зет му празнува рожден ден с троен убиец
Зетят на Камен Ситнилски празнува рождения си ден с тройния убиец от „Гео Милев“ Димитър Кънчев. Антон Радойнов, който е обвинител в Софийската военноокръжна прокуратура, бе изловен да вдига наздравици с килъра в столичен клуб. Цялата сцена се разигра в началото на годината непосредствено преди ВКС окончателно да прати Кънчев за 18 години зад решетките през тази година. Радойнов, Кънчев и една дама бяха забелязани да влизат в столичния клуб към 23,30 часа вечерта. Преди това Радойнов празнувал рождения си ден в домашни условия, но след като настроението нараснало, домакинът поканил гостите си да се преместят в клуба и да продължат купона под звуците на песните, изпълнявани от групата там. Повечето гости решили, че вече достатъчно са окъснели, и се разотишли. Така с Радойнов останали само Кънчев и дамата, които се появиха в клуба половин час преди полунощ. Щом съзряха магистрата, изпълнителите отправиха веднага поздрав за него и компанията му. Рожденикът и приятелите му пък се настаниха на масата срещу оркестъра и започнаха видимо да се кефят на „Поручик Галицин”. В миг на върховно опиянение Антон Радойнов и Димитър Кънчев дори запяха и в такт подеха да аплодират изпълненията. Към края на рандевуто осъденият за зверското престъпление плати сметката, възлизаща над 200 лв., и остави приятеля си да се наслаждава на питието в компанията на засукана брюнетка.
Заплашил вдовица, осуетил арест на Мургина
Мария Мургина „Няма да се прави нищо, защото не искаме нови трупове.” Тази реплика твърди, че й е подметнал Камен Ситнилски вдовицата на убития прокурор Николай Колев – Нанка. Тя уточнява, че репликата е произнесена няколко месеца преди Филчев да се върне от посланическия пост в Казахстан и че е приела това като заплаха да спре да рови, за да не провокира убийците на мъжа си. През 2009 г. пък се появи информация, че висш прокурор с инициалите К. С. е предупредил бившата шефка на данъчните Мария Мургина, че се подготвя ареста є. По този начин е осуетена операция на ДАНС, където работи единият от синовете на Камен Ситнилски. Името му изникна и в още един скандал – Пламен Галев и Ангел Христов, по-известни като Братята Галеви, също твърдяха, че са получавали предупредителни есемеси от висш прокурор с инициалите К. С. Прокурорката по делото срещу тях Първолета Никова, която е спрягана за едно от протежетата на Ситнилски, пък се прочу с това, че служители на ГДБОП атакуваха апартамента є, за да арестуват бургаския бизнесмен Рангел Станчев, заподозрян за участие в банда за кредитни и имотни измами. При задържането на Станчев Първолета му тъпче шоколадови бонбони в джобовете и устата. По-късно става ясно, че Станчев е диабетик и шоколадът му причинява хипергликемична криза. Така отървава ареста и е изпратен да се възстановява под "домашен арест".
Скандална фирма му харизала апартамент
Продала му жилището за жълти стотинки. Броил по 300 лева на квадрат при средна цена 726 евро
За жълти стотинки се е сдобил с апартамента си в столичния квартал „Хаджи Димитър” скандалният кадровик на Темида Камен Ситнилски.
Той и съпругата му Донка са купили имота през 2007 г. – тогава Ситнилски е зам. главен прокурор. Броили са за него смешните 36 000 лева за 97,6 квадрата жилище и близо 19 кв.м гараж, което прави по около 300 лева на кв.м, става ясно от имотния регистър. При положение че средната цена по това време в същия район е била 726 евро на квадрат, излиза, че са се сдобили с апартамента за близо пет пъти по-ниска стойност от реалната. Благодетелят продавач е също толкова скандалната фирма „Топ строй 2003”, която само преди няколко дни бе осъдена на първа инстанция от белгийската Темида за експлоатация на работници, строящи новата централа на НАТО и най-модерния затвор в страната.
Сделки
Пред Сметната палата Ситнилски е декларирал, че е купил апартамента, който е в китен комплекс от две кооперации близнаци, на груб строеж. Дори при това положение обаче цената му е пак поне 4 пъти по-ниска от реалната. Причината е, че според брокери при покупка на зелено разликата с крайната стойност е 30% до максимум 50%, а при груб строеж 15% до максимум 20%. Кръстосаната проверка между имотния регистър и този на Сметната палата показва още няколко съмнителни моменти в сделката. Пред държавните одитори Ситнилски е отчел, че половината от жилището и гаража се водят негови, а другата половина – на съпругата му Донка. Случайно или не, той посочва два пъти цената на целия имот – веднъж срещу своето име и веднъж срещу това на половинката си. Така излиза, че фамилията е платила не 36 000 лева, а двойно повече – 72 000 лева. Разбира се, може да става въпрос за техническо недоразумение, но вероятността да е опит за замазване на нереално ниската стойност е далеч по-голяма. Още повече че Ситнилски твърди, че е теглил ипотечен кредит от 41 700 евро, или 81 315 лева, за да се сдобие с жилището. Това е два пъти и половина повече от стойността на сделката, но само 11 000 лева над отчетеното пред Сметната палата.
Амнезия
Също толкова любопитно е, че кадровикът „забравя” да декларира пред държавните одитори още една сделка – тя е за закупуването на идеална част от парцела, на който е кооперацията, и е сключена година след придобиването на жилището. Общият размер на урегулирания имот е 3420 кв.м. Каква част от него точно е купена не става ясно, но е платена също толкова символична цена – 5625 лева. Сделката е парафирана от Донка Ситнилска през 2008 г., но съпругът є е длъжен да я отчете в декларацията си пред Сметната палата, която подава през 2009 г. Тогава обаче той праща само уведомление – т.е., че няма никакви промени спрямо предната му декларация.
Щерката сменя возила всяка година
Дъщерята на Камен Ситнилски – Мария, и съпругът й Антон Радойнов сменят возилата си като носни кърпички. За последните 5 лета те са си купували нови возила почти всяка година, става ясно от декларациите им пред Сметната палата. Така през 2007 г. те са се сдобили с „Шкода Октавия“, като декларират, че са събрали нужните 24 бона за покупката от заплата и заеми. Същата година са продали стария си „Фолксваген Голф" за половината от тази сума 12 000 лева. През 2009 г. Антон Радойнов се сдобива с мотоциклет „Хонда“ – с „пари от заеми и налични средства”. През 2010 г. пък Мария декларира пак нов автомобил – „Ситроен АХ“. Сумата, за която твърди, че го е взела, се оказват символичните 2 бона. Парите били от дарения. През 2011 г. Мария декларира още едно ново возило – опел, купен за 4000 лева. Любопитното е, че любовта към автопарка не върви с любов към имотите. Според имотния регистър двамата не притежават жилище на свое име. Поне в София. Мария се води съсобственик на двуетажна къща в Кочериново заедно с единия си брат – Добромир. Двамата притежават и дворно място от 280 кв.м, както и голям парцел от 287 дка в същото село. Имотът е закупен през 2005 година от брата и сестрата. Добромир от своя страна се сдобива през 2006 година и с апартамент от 95 кв. в столичния кв. „Младост 1“. Най-големият брат Адриано също не може да се похвали с големи имотни придобивки. 42-годишният мъж е откупил през 2009 година половината от апартамент 73 кв. в „Бъкстон“ от 10 години по-млада дама. 6 години по-рано жилището е било купено от двамата.
25.11.2013, 08:42 часа
732
0