Сингапур екзекутира пети наркотрафикант
Сингапур обеси още един наркотрафикант, след като съдът отхвърли последната жалба и въпреки молбите за помилване. Това е петата екзекуция в града-държава от март насам, съобщава АФП.
Поредицата от екзекуции, сред които и масово критикуваната екзекуция на мъж с умствени увреждания през април, предизвика все повече призиви към Сингапур да отмени смъртното наказание.
Но градът-държава, който има едни от най-строгите закони за борба с наркотиците в света, настоява, че то продължава да бъде ефективно възпиращо средство срещу трафика.
В петък сингапурецът Назери Ладжим е бил екзекутиран в затвора, се казва в изявление на затворническата служба.
През 2017 г. 64-годишният мъж беше осъден за притежание на над 33 грама хероин "с цел трафик", съобщиха от сингапурската агенция за борба с наркотиците.
Това е било достатъчно, "за да се подхрани пристрастяването на около 400 злоупотребяващи за една седмица", добави тя.
Амнести интернешънъл обаче призова да се сложи край на "безмилостната вълна от обесвания" в Сингапур.
"Вместо да имат уникален възпиращ ефект върху престъпността, тези екзекуции само показват пълното пренебрежение на сингапурските власти към правата на човека и правото на живот", заяви експертът по смъртното наказание на групата Киара Сангорджо.
В четвъртък апелативният съд отхвърли последната молба за отлагане на екзекуцията, на чието заседание Назери присъства чрез видеовръзка.
Известната местна правозащитничка Кирстен Хан заяви пред АФП, че Назери е прекарал по-голямата част от живота си в борба със зависимостта си от наркотици, започнала от 14-годишна възраст.
"Ако наистина се грижехме за благосъстоянието на хората, които употребяват наркотици, щяхме да предоставим на Назери и други като него значима подкрепа и пространство за възстановяване", каза Хан.
"Вместо това той беше наказван със затвор отново и отново през целия си живот."
След прекъсване от повече от две години градът-държава възобнови през март екзекуциите с обесването на сингапурски наркотрафикант и активистите се опасяват, че през следващите месеци ще бъдат извършени още екзекуции.
Екзекуцията през април на малайзийския наркотрафикант Нагаентран К. Дхармалингам предизвика международно възмущение поради опасения, че той е с умствени увреждания.
В неотдавнашно интервю за Би Би Си министърът на вътрешните работи и правото К. Шанмугам защити позицията на Сингапур по отношение на смъртното наказание, като заяви, че има "ясни доказателства, че то е сериозно възпиращо средство за бъдещите наркотрафиканти".
Организацията на обединените нации обаче заявява, че в световен мащаб смъртното наказание не е доказало своята ефективност като възпиращ фактор и е несъвместимо с международното право в областта на правата на човека, което допуска смъртно наказание само за най-тежките престъпления.
22.07.2022, 10:55 часа
593
0