Почитаме делото на светите братя Кирил и Методий
Днес честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, създадена от Кирил и Методий. Той се отбелязва като църковен празник още през 11 век.
Като ден на просветата празникът се чества за първи път в град Пловдив през 1851 г., когато в епархийското училище "Св. св. Кирил и Мeтодий" по инициатива на Найден Геров се организира празник и ученическо шествие.
Светите братя Кирил и Методий са родени в град Солун. През 855 г. те създават глаголицата - славянската азбука. От 862 г. те се заели да популяризират християнството на славянски език. Солунските братя имали много последователи, които продължили просветителското им дело. Сред тях са Климент, Сава, Горазд, Ангеларий и Наум.
След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден е на датата 11 май.
През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Кирил и Методий да бъде отбелязван като празник на българските ученици.
През 1892 г. е написан химнът на Деня на българската просвета и култура. Автор на текста на "Върви, народе възродени" е Стоян Михайловски, който го публикува за първи път в списание "Мисъл". През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открива стихотворението в учебник и решава да напише музика по него. Химнът включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Стихотворението е преведено на 21 езика.
За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г.
Денят ще бъде отбелязан с различни прояви в цялата страна.
24.05.2017, 08:10 часа
1559
0