Опасен мор плъзна по животните в Северозапада
![Опасен мор плъзна по животните в Северозапада](https://www.bulnews.bg/media/cache/article/uploads/21381e53a6489d087fbfd8e239d56f9d.jpeg)
Наличието на заразен нодуларен дерматит във ферма в хайрединското село Бързина е потвърдено от лабораторните резултати. При наличие на болестта дори на едно животно е задължително да бъдат умъртвени останалите от стадото, а това е предприето и във въпросната ферма, в която е имало 17 животни. Заразният нодуларен дерматит не е опасен за човека, но едрите преживни животни са обречени на смърт при наличие на заболяването. Българска агенция по безопасност на храните продължава кампанията за инсектицидна обработка на местата, където се намножават кръвосмучещи насекоми, пренасящи заболяването.
От Министерство на земеделието и храните обясниха следното: „Целта е да се намали популацията на кръвосмучещи насекоми като част от мерките за ограничаване и ликвидиране на заболяването Заразен нодуларен дерматит. Вирусът се предава и по механичен път, но насекомите се считат за основен преносител на заразата. Пръскането се извършва с летателна техника от около 10 метра височина над площите около констатираните огнища и зоните на големите водни басейни и поречието на реките. Общата площ на обработваните терени е 2 500 000 дка. Самолетите ще облетят и територия по цялото поречие на българския бряг по река Дунав. Инсектицидните обработки са съобразени с нормативните изисквания за опазване на пчелите и се извършва в ранните часове на деня – от 6:00 до 10:00 часа. Важно е стопаните да предпазят пчелните си семейства, като не ги допуснат в обработваните зони по време на третирането.“
От община Козлодуй съобщиха, че от 10 до 13 юни по поречието на река Дунав е извършено третиране на площи във връзка с предотвратяване на заболяването. От МЗХ пък заявиха, че тази седмица ще бъдат ваксинирани около 350 хиляди животни. След ваксинацията в рамките на 29 дни животните ще придобият имунитет. До тогава обаче е забранено свободното придвижване на едри преживни животни в цялата страна. Клането в област Враца се осъществява в месодобивни предприятия и се извършва задължително след съгласуване с приемащата кланица и разрешение от Централно управление на Българска агенция за безопасност на храните, а върху месото на закланите животни се поставя специална здравна маркировка. Сурово мляко, добито в обект с констатирано огнище на заразен нодуларен дерматит, се унищожава. Млякото от останалите ферми се преработва в млекопреработвателни предприятия. Трябва да се извършва дезинфекция на транспортните средства, които превозват сурово мляко, на изхода на всеки посетен животновъден обект или млекосъбирателен пункт, предупреждават от МЗХ.
14.06.2016, 07:58 часа
1376
0