Завърши ремонтът на пътя Боровци-Благово

Завърши ремонтът на пътя Боровци-Благово С издаването на Разрешение за ползване завърши основният ремонт на 7.71 км от път II-81 Берковица - Монтана, в участъка между селата Боровци и Благово, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Второкласният път е основна комуникация на Северозападна и Югозападна България през билото на Стара планина. Той е най-пряката връзка за жителите от областите Монтана и Видин със София, както и с Дунав мост II и пристанище Лом.
Обновеният участък започва преди кръстовището с път III-815 за с. Боровци и с. Замфирово. Преминава през с. Благово и завършва на 2 км след изхода на селото в посока Монтана. Свързва населените места в община Берковица с областния център Монтана. По него преминава трафикът от София, през прохода „Петрохан“, за Монтана и Лом.
По Програма Интеррег V-A Румъния - България в заключителен етап е и рехабилитацията на още един 7,2-километров участък от път II-81 между Благово и Монтана. За обекта е издаден Акт 15 в края на ноември 2021 г. Предстои държавна приемателна комисия да издаде разрешението за ползване. С успешното изпълнение и на двата проекта се подобрява състоянието на близо 15 км от второкласния път между областния град Монтана и общинския център Берковица, възстановяват се технико-експлоатационните характеристики, повишава се пътната безопасност и се осигурява оптимална скорост на движение.
Ремонтът на отсечката Боровци - Благово стартира през юли 2020 г. Трасето е с нова асфалтобетонова настилка, а в участъците с ниска носимоспособност е изградена нова пътна конструкция. Подобрена е отводнителната система, изградени са окопи и дренажи. Мостът при 86-ти км над река Бързия, който е с шест отвора и дължина 102 м, е с подменена хидроизолация, асфалтобетонова настилка, тротоари и предпазни огради. Отсечката е с нови ограничителни системи, пътни знаци и хоризонтална маркировка. За повишаване безопасността на движението на пътните банкети са монтирани соларни знаци за измерване на скоростта на движение на превозните средства.
Общата стойност на проекта е 5 846 411.78 лв. От тях 4 969 450.01 лв. са от Европейския фонд за регионално развитие, а 759 975.08 лв. е националното съфинансиране. 116 986.69 лв. е приносът на АПИ. Целта на проекта е развитие на пътната инфраструктура в трансграничния район чрез подобряване на достъпа до транс-европейската транспортна мрежа (TEN-T) в региона.
24.02.2022, 13:38 часа
964 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha