СЗО одобри ваксина срещу COVID-19 за спешна употреба
Световната здравна организация одобри за спешна употреба нова ваксина срещу коронавируса. Става дума за препарата Kovavaks Ти Ем, произведен от базираната в САЩ компания Novavax и от Серумния институт в Индия.
Така се проправя пътя и за включването на ваксината в подкрепяната от ООН програма за доставка на ваксини срещу коронавируса за бедните страни по света. Механизмът Kovavaks има договор за получаването на 1.35 милиарда дози от ваксината на Novavax, произведени в Серумния институт в Индия. Сега въпросът е доколко институтът ще се справи с тази поръчка.
Ваксината е деветата, която получава разрешение за спешна употреба от СЗО. Препаратът е много различен от ваксините, които са вкарани досега в широка употреба срещу коронавируса. Той е протеинова ваксина, произведена с по-стара технология, използвана от години за производството на други видове ваксини.
Базираната в щата Мериленд Novavax използва генно инженерство, за да създаде безвредни копия на коронавирусния протеин спайк, шипчест протеин, в клетки на насекоми. Учените го извличат, пречистват и после го смесват с вещество, стимулиращо имунната система. Ваксината се използва в две дози.
Досега тя е получила разрешение за спешна употреба в Индонезия и във Филипините, а се очакват решения на Европейската агенция по лекарствата и Великобритания. Очаква се и решение на американската Агенция за храни и лекарства, като документите за това може да бъдат подадени до края на годината.
Миналото лято Novavax съобщи, че изследване с участието на 30 000 души в САЩ и Мексико е показало, че ваксината е безопасна и че е 90 процента ефективна срещу симптоматична зараза с по-ранни варианти на коронавируса. Друго изследване във Великобритания с участието на 15 000 души даде сходни резултати.
Изследване на поставена бустерна доза 6 месеца след последната от първите 2 дози показва, че антителата срещу коронавируса са достатъчни, за да се справят със силно заразния Делта вариант. Сега Novavax прави изпитания как ще действа ваксината срещу новия Омикрон вариант и подобно на други производители подготвя и адаптирана ваксина за по-добро справяне с него, ако възникне нужда от подобно нещо.
18.12.2021, 13:24 часа
624
0