Светла Дамяновска представи в Мездра най-новата си книга - „Слънчевата птица” /снимки/
В деня на светите равноапостолни Кирил и Методий - 11 май, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се състоя представяне на най-новата книга на Светла Дамяновска - сборникът с тристишия „Слънчевата птица”, съобщиха от местната администрация.
Премиерата уважиха любители на изящната словесност, събратя по перо и дух, близки и приятели на авторката, която е председател на Литературен клуб „Христо Ботев” при НЧ „Просвета 1925” и гл. експерт „Културно наследство и религиозни дейности“ в Община Мездра. Събитието е от програмата на 47-мите Празници на културата „Мездра-май“.
„Слънчевата птица“ е десетата поетична книга на Дамяновска и общо 14-ата в нейната богата литературна биография. Съдържа 220 тристишия, структурирани в 14 тематични цикъла. Художественото оформление на сборника е дело на самата поетеса, която е изявен художник и уредник на Градската художествена галерия. Книгата излиза под щемпела на врачанското Издателство „Медиа груп - Иво Йорданов“.
По идея на авторката премиерата протече по нетрадиционен начин: всеки един от 14 цикли беше представен пред аудиторията от духовни съратници и колеги на Светла, която предварително им беше поставила задача да прочетат по свой избор пред публиката по 5 тристишия.
„Изкуството е слънчева птица, гнездяща в тъмните дебри на ума“, споделя в предисловието към книгата си Дамяновска. А изкуството е всяко действие или творчество, в които някой е вложил душата си. Да, книгата е за изкуството - изкуството да съзираш красотата на реалните неща, изкуството да създаваш въображаеми красиви неща и да ги правиш достояние на другите, изкуството да живееш пълноценно и с вълнение всеки ден… Слънчевата птица се храни с горчивите плодове на ежедневието, а размножавайки се, снася шоколадови яйца. Толкоз.“
Показателно за художествените достойнства на „Слънчевата птица“ е, че тя е намерила място в годишния обзор на поетическата продукция през 2020 г., изготвен от Съюза на българските писатели, чийто член е и Светла Дамяновска. „Сред тези… тристишия… бих откроил циклите „Пролет”, „От Лятното слънцестоене до Еньовден”, „Магнити на хладилника”, „Есен”, „Зима”, „Конете” - в тях личи най-категорично светлата българска насоченост на стиховете на Дамяновска, впечатляващата ѝ наблюдателност, умението ѝ да структурира запомнящи се кратки форми, жаждата ѝ за цветна красота и образно претворяване на света“, отбелязва в обзорната си статия „С висок емоционален градус и пиетет към родното“ литературният критик Георги Ангелов.
А най-лаконичната оценка за случващото се в съвременната българска литература направи художникът Николай Кучков, който също уважи премиерата на книгата: „Литературната епидемия е по-страшна от Covid пандемията…“
Като съпътстващо събитие Светла Дамяновска подреди в Археологически комплекс „Калето“ самостоятелна изложба (живопис и графикa) „Природно тайнство“ под псевдонима Селкида.
Галерия
12.05.2021, 16:46 часа
739
0