След месеци на отричане от властите, президентът на Хърватия призна, че полицията на страната е използвала насилие при отблъскването на мигранти и бежанци, задържани в страната.
Британското издание "Гардиън" пише, че най-добрият шанс за хиляди мигранти, блокирани в Босна, е да прекосят границата ѝ с Хърватия, за да се доберат до Европейския съюз. През изминалата година имаше многобройни доказателства, че полицията използва сила срещу онези, които са преминали границата, като след това ги връщат обратно в Босна.
В интервю за швейцарска телевизия, хърватският президент Колинда Грабар-Китарович е признала за отблъскване на мигранти. Тя е отрекла обаче, че това е ставало незаконно, а също така е признала, че полицията е използвала сила.
"Говорих с министъра на вътрешните роботи, началника на полицията и полицаи на терен и те ме увериха, че не са използвали прекомерна сила", посочи Грабар-Китарович, допълвайки: "Разбира се, необходима е малко сила, когато се отблъскват мигранти."
Международната правозащитна организация Human Rights Watch призова хърватското правителство да спре процеса, тъй като отблъскването на хора през границата било незаконно съгласно международното право.
"Отричането на злоупотребата с политиките на Хърватия от страна на Загреб и институциите на ЕС вече не е приемливо", настоя Лидия Гал, старши изследовател за Балканите и Източна Европа в Human Rights Watch. "Към стотици, ако не и хиляди мигранти и търсещи убежище хърватските гранични служители са се отнасяли зле, а заслужават защита и справедливост."
В изявление през миналата година хърватското вътрешно министерство обвини мигрантите, че носят оръжия и се самонараняват. От ведомството заявиха, че хърватската полиция винаги спазвала "основните права и достойнството на мигрантите".
Хърватия се стреми да се присъедини към Шенгенското пространство и сеопитва да се представя като надежден пазител на външната граница на Европейския съюз. През миналата година вътрешният министър Давор Божинович заяви, че Хърватия има "най-силната гранична полиция в тази част на Европа".
Институциите на ЕС си затварят очите за практиката на отблъскване на бежанците, тъй като въпросът за спиране на миграционните потоци е политически опасен, отбеляза "Гардиън".