Петчленен състав на ВАС отхвърли жалбите срещу ОВОС за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“
Петчленен състав на Върховния административен съд отхвърли жалбите срещу Решение №1-1 от 2015 г. на министъра на околната среда и водите, с което е одобрена оценката за въздействие на околната среда във връзка с осъществяване на инвестиционно предложение „Изграждане на нова ядрена мощност от най-ново поколение на Площадка 2 на АЕЦ „Козлодуй“. Това се казва в официално съобщение на ВАС от днес, 3 април. С това всъщност е отменено решение на тричленен състав от 17 май миналата година, с което ОВОС е бил отменен. Решението на петчленния състав е окончателно.
Според него при издаването на Решението на МОСВ са спазени задължителните процедури по Наредбата за ОВОС, в т.ч. и по Конвенцията за оценка на въздействието на околната среда в трансграничен контекст. Проведени са консултации с 38 институции и неправителствени институции, в т.ч. и трансгранични консултации, както на фаза изготвяне на заданието за доклада за ОВОС, така и преди вземане на решението по ОВОС. Проведени са обществени обсъждания на територията на страната и в Република Румъния.
„По отношение на въпроса за дългосрочното решение на проблема с отработеното ядрено гориво и радиоактивни отпадъци, съдът приема, че по закон това е задължение на трето лице, неучастващо в административното производство. Управлението на отработеното ядрено гориво, на радиоактивните отпадъци и на свързаните с тази дейност мерки за опазване на околната среда и за защита на живота и здравето на хората, е в компетентността на Държавно предприятия „Радиоактивни отпадъци“ по силата на закона, а не на „АЕЦ – Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, който е възложител на инвестиционното предложение за изграждане на нова ядрена мощност“, се казва в решението на ВАС.
По отношение на поставения от жалбоподателите въпрос за избор на Площадка 2, касационната инстанция отбелязва, че изборът е направен в съответствие със становищата на колектива от специализирани експерти, изготвили доклада за ОВОС, на специализираните ведомства, между които и тези, отговорни за опазване на биологичното разнообразие и за опазване на водните ресурси, в т.ч. и „Водоснабдяване и канализация“ ООД – Враца, което управлява водоснабдителните съоръжения в района.
По въпроса за мониторинга на подземните води, съдът приема, че е предвидена изрична мярка като част от вече функциониращата система за мониторинг на АЕЦ „Козлодуй“. Петчленният състав установява също, че в доклада изрично е взето становище по въздействието върху защитения вид риба Alosa sp. и инвазивния вид азиатска кортибула, като са предвидени и конкретни мерки за защита. Този въпрос е бил поставен и на общественото обсъждане в Република Румъния, както е посочен и в становището на Дирекция „Национална служба за защита на природата“.
Касационната инстанция отхвърля исканията на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД ответниците Сдружение „Коалиция за устойчиво развитие“ и две физически лица да заплатят направените по делото разноски в размер на над 42 000 лева.
Съдиите смятат, че разноските на касаторите са възпрепятстващо скъпи, което е регламентирано с редица европейски директиви. Поради отчетените фактори, петчленният състав на ВАС присъжда разноски за„АЕЦ – Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД 25 лева държавна такса и 750 лева адвокатско възнаграждение, а за МОСВ – 400 лева юрисконсултско възнаграждение.
03.04.2019, 12:59 часа
1078
0